Schemat Calix Odc 10

Schemat Calix Odc 10 to technika, która pozwala na przeprowadzenie szczegółowego, zgodnego z zasadami planowania procesu badawczego. Odc 10 składa się z 10 etapów, w których szczegółowo omawiane są różne aspekty badań. Schemat Calix Odc 10 zakłada koncentrację na rzeczywistych danych i faktach, aby zapewnić zgodność z założeniami badawczymi, a tym samym zapewnić poprawne wyniki. Ponadto, odc 10 obejmuje różne kwestie dotyczące monitorowania i oceny wyników badań. Schemat Calix Odc 10 jest szeroko stosowany w wielu dziedzinach i ma na celu zapewnienie, aby badania prowadzone były z zachowaniem zasad etyki i profesjonalizmu.

Ostatnia aktualizacja: Schemat Calix Odc 10

 • Epoka lodowcowa: Mocne uderzenie

  Epoka lodowcowa: Mocne uderzenie

  Film animowanyW stronę Ziemi mknie ogromna asteroida. Grupa przyjaciół, Maniek, Diego i Sid, będzie musiała zmierzyć się z niezwykłymi zjawiskami natury wywołanymi przez zbliżające się ciało niebieskie.

  20:00

  Polsat

  Och, życie!

  Och, życie!

  Komedia romantycznaPo koszmarnej pierwszej randce Holly i Eric postanawiają się nie spotykać. Pewnego dnia ich wspólni przyjaciele giną w wypadku. Zgodnie z ich wolą Holly i Eric przejmują opiekę nad ich córką.

  TVN

  Rain Man

  Rain Man

  Dramat obyczajowyPo śmierci ojca Charlie dowiaduje się, że ma brata, który jest chory na autyzm. Rozgoryczony faktem, że ojciec zapisał cały majątek Raymondowi, wykrada go z zakładu dla psychicznie chorych.

  TVP Kultura

  The Voice Senior

  The Voice Senior

  Talent showWiek nie może być barierą uniemożliwiającą realizowanie pasji. Utalentowane wokalnie osoby po 60. roku życia udowadniają, że na spełnienie marzeń nigdy nie jest za późno.

  TVP 2

  Ferdinand von Schirach: Wrogowie, Śledztwo

  Ferdinand von Schirach: Wrogowie, Śledztwo

  Film kryminalnyDwunastoletnia Lisa von Bode została porwana. Sprawa zostaje przedstawiona z dwóch punktów widzenia - inspektora Petera Nadlera oraz Konrada Bieglera, adwokata broniącego w sądzie porywacza.

  20:10

  ale kino+

  Bruno Reidal: Spowiedź mordercy

  Bruno Reidal: Spowiedź mordercy

  Film biograficznyChłopiec zostaje zamordowany w lesie niedaleko swojej wioski przez młodego seminarzystę. Mężczyzna oddaje się w ręce policji. W więzieniu przesłuchują go trzej specjaliści, aby zrozumieć jego motywację, a on opowiada im swoje życie.

  20:30

  Cinemax 2

  Komisarz Alex odc. 219 (sezon 18): Efemeryda

  Komisarz Alex odc. 219 (sezon 18): Efemeryda

  Serial kryminalnyPodczas bankietu wydanego przez łódzkiego projektanta Karola Bosco zostaje znalezione ciało modelki Ingi Dębskiej. Siostra ofiary, Magda, jest przekonana, że zabójcą jest były chłopak Ingi.

  20:35

  TVP 1

  After 4. Bez siebie nie przetrwamy

  After 4. Bez siebie nie przetrwamy

  DramatAfter 4. Bez siebie nie przetrwamy

  21:00

  CANAL+

  Dzień patriotów

  Dzień patriotów

  Film sensacyjnyKwiecień 2013 roku. Terroryści detonują bomby niedaleko mety maratonu w Bostonie. Sprawcom udaje się zbiec. Policja i służby specjalne muszą zrobić wszystko, by zapobiec kolejnej tragedii.

  21:35

  Matki równoległe

  Matki równoległe

  Dwie kobiety, Janis i Ana, spotykają się w szpitalu, czekając na poród. Obydwie są pannami i różni je nastawienie do macierzyństwa. Sytuacja, w której się znalazły, powoduje, że między kobietami nawiązuje się nić porozumienia i sympatii.

  21:40

  HBO

  Pokaż, kotku, co masz w środku

  Pokaż, kotku, co masz w środku

  Komedia38-letni kawaler Andrzej Zientara oraz jego ojciec prowadzą gospodarstwo rolne. Brat Andrzeja, Zygmunt, jest komendantem komisariatu. Pewnego dnia senior rodu oświadcza, że zamierza się ożenić.

  22:05

  Dziewczyna w czerwonej pelerynie

  Dziewczyna w czerwonej pelerynie

  HorrorPrzez lata mieszkańcy Daggerhorn kontynuowali zawieszenie broni z wilkołakiem. Teraz bestia zmieniła zasady i stała się niebezpieczna. Valerie czuje łączącą ją z wilkołakiem niezwykłą więź, którą może wykorzystać.

  22:25

  TVN 7

  Little Italy

  Little Italy

  Nikki i Leo to para przyjaciół od dzieciństwa. Dorastali we włoskiej dzielnicy Toronto. Nikki zdecydowała się na wyjazd do Londynu, aby tam rozpocząć staż kucharski. Po powrocie spotyka Leo.

  23:00

  Zabić Irlandczyka

  Zabić Irlandczyka

  Irlandczyk Danny Greene zostaje aresztowany za wymuszenia. Wkrótce wychodzi z więzienia i zaczyna karierę w światku przestępczym. Konkurencja oferuje 25 tysięcy dolarów nagrody za jego głowę.

  23:55

  18:40

  Jutro

  Zmierzch

  Zmierzch

  Film fantastycznySiedemnastoletnia Bella przeprowadza się do ojca. W nowej szkole dziewczyna poznaje tajemniczego Edwarda. Bella usiłuje przejrzeć jego mroczne sekrety, narażając się na niebezpieczeństwo.Colombiana

  Colombiana

  Historia płatnej zabójczyni. Jej obsesją jest odnalezienie i zniszczenie ludzi, którzy zamordowali jej rodziców. Cataleya jest niezwykle skuteczna. Z każdym wykonanym zleceniem zbliża się do celu.Angry Birds Film 2

  Angry Birds Film 2

  Kolorowe ptaki nieloty i sprytne świnie jednoczą siły w obliczu zagrożenia i pojawienia się na wyspach wspólnego wroga. Rekrutują nowych członków i tworzą zespół, który musi dokonać niemożliwego.

  Super Polsat

  Tess

  Tess

  MelodramatJest koniec XIX wieku. Tess, piękna córka farmera, zostaje przyjęta na służbę w zamku Trantridge, gdzie zakochuje się w kuzynie, Alecu.New York Taxi

  New York Taxi

  Komedia sensacyjnaZdegradowany policjant rozpoczyna prywatne śledztwo w sprawie kradzieży w nowojorskich bankach. Ponieważ nie ma prawa jazdy, prosi o pomoc Belle Williams, kierowcę taksówki z żyłką rajdowca.

  20:05

  TV 4

Kręgosłup to najważniejszy organ w naszym ciele. Każdy z nas chce zachować zdrowy kręgosłup na jak najdłuższy czas. Nikomu nie marzy się ból w plecach, kościach czy stawach. Jednak aby nasz kręgosłup służył nam przez lata, należy wiedzieć, jak jest zbudowany i jak o niego dbać.

spis treści

 • 1. Funkcje kręgosłupa
 • 2. Budowa kręgosłupa3. Oznaczenia kręgów
 • 3. 1. Kręgi w kręgosłupie3. 2. Krążki międzykręgowe4. Dlaczego kręgosłup boli? 5. Najczęstsze choroby kręgosłupa5. Rwa kulszowa5. Zwyrodnienie kręgosłupa5. 3. Dyskopatia kręgosłupa6. Ćwiczenia na kręgoslup6. Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy6. Ćwiczenia na odcinek piersiowy

1. Funkcje kręgosłupa

Kręgosłup to podstawowy i najważniejszy organ z naszym ciele. Najważniejsze funkcje jakie pełni to utrzymywanie całego ciężaru ciała i zapewnienie równowagi. Dodatkowo amortyzuje on wstrząsy, chroni rdzeń kręgowy oraz nerwy rdzeniowe przed uszkodzeniem.

Zobacz film: "Dlaczego boli nas kręgosłup? "

2. Budowa kręgosłupa

Kręgosłup to element szkieletu, na którym opierają się mięśnie i organy wewnętrzne. Jest zbudowany z 33 lub 34 kręgów, czyli kości ułożonych jedna na drugiej.

Połączone są ze sobą dzięki krążkom międzykręgowym, czyli niewielkim tkankom chrzęstnym. Kręgi kształtem przypominają pierścienie, przez które przebiega rdzeń kręgowy. Ich zadaniem jest także ochrona rdzenia przed uszkodzeniem.

Kręgosłup składa się z 5 odcinków:

 • odcinek szyjny (C1-C7) - 7 kręgów umożliwiających poruszanie głową,
 • odcinek piersiowy (Th1-Th12) - 12 kręgów, które łączą się z żebrami, osłaniając narządy wewnętrzne,
 • odcinek lędźwiowy (L1-L5) - 5 kręgów obciążonych w czasie długotrwałego stania lub siedzenia,
 • odcinek krzyżowy (S1-S5) - 5 kręgów tworzących kość krzyżową, która osłania narządy rozrodcze i pęcherz,
 • odcinek ogonowy (guziczny) (Co1-Co4/Co5) - 4 lub 5 kręgów.

3. Oznaczenia kręgów

Kręgosłup składa się z pięciu odcinków. Każdy z nich ma swojego specjalne oznaczenie:odcinek szyjny - (C1-C7),odcinek piersiowy - (Th1-Th12),odcinek lędźwiowy - (L1-L5),odcinek krzyżowy - (S1-S5),odcinek ogonowy (guziczny) - (Co1-Co4/Co5).

Kręgosłup pełni szereg funkcji: przede wszystkim utrzymuje równowagę i ciężar ciała. Stanowi punkt zaczepienia dla kości, z których zbudowany jest organizm człowieka, i amortyzuje wstrząsy. Funkcja ochronna kręgosłupa polega na osłanianiu rdzenia kręgowego i nerwów.

Odcinek szyjny składa się z siedmiu kręgów szyjnych, które umożliwiają poruszanie głową w różnych kierunkach. Kręgi szyjne człowieka są w kręgosłupie najmniejsze i najbardziej ruchome.

Najważniejsze z nich to dźwigacz, który stanowi podporę głowy oraz obrotnik, dzięki któremu możemy wykonywać ruchy głową do przodu, do tyłu i na boki.

Niżej znajduje się dwanaście par kręgów piersiowych. Kręgi te łączą się z żebrami. Dziesięć par łączy się z mostkiem, tworząc klatkę piersiową, która osłania narządy wewnętrzne (np. płuca), serce) i zapewnia swobodne oddychanie.

Jeszcze niżej znajduje się pięć kręgów lędźwiowych. Są one najbardziej obciążone, gdy siedzimy lub stoimy. To od nich często zaczyna się ból kręgosłupa czy bóle pleców.

Na część krzyżową składa się pięć zrośniętych ze sobą kręgów. Wraz z miednicą stanowią ochronę pęcherza moczowego i narządów układu płciowego.

Najniższy odcinek ludzkiego kręgosłupa tworzą cztery albo pięć kręgów, tzw. kręgów ogonowych. Kość ogonowa nie pełni w kręgosłupie żadnych funkcji, jest pozostałością po przodkach.

3. Kręgi w kręgosłupie

Podstawowymi elementami kręgosłupa są kręgi. Każdy z nich stanowi osobną kość. Kręgi z kolei przypominają nieco pierścienie nałożone jeden na drugi. W środku każdego kręgu znajduje się otwór, przez który biegnie rdzeń kręgowy.

Otworami międzykręgowymi odchodzą od niego korzenie nerwowe. Oddalając się od kręgosłupa, coraz bardziej się rozgałęziają. Tworzą w ten sposób sieć, która przewodzi impulsy nerwowe między mózgiem a resztą ciała. Nerwy w odcinku szyjnym odpowiadają za ręce, w piersiowym – za tułów, natomiast w lędźwiowym – za nogi.

Każdy kręg zbudowany jest z trzonu, łuku i trzech wyrostków: jednego kolczastego i dwóch poprzecznych. Wyrostki poprzeczne sąsiadujących ze sobą kręgów tworzą stawy, pokryte chrząstką i wypełnione płynem maziowym.

Funkcją tego płynu jest zmniejszenie tarcia i sprawienie, że powierzchnie stawów ślizgają się gładko i bezboleśnie przy zginaniu, prostowaniu oraz ruchach bocznych i skrętnych kręgosłupa.

Kręgosłup u zdrowego człowieka jest przede wszystkim podporą ciała, ale nie tylko. Od kręgosłupa zależą także pośrednio funkcje koordynowania ruchów oraz przyczepu mięśni i kończyn.

3. Krążki międzykręgowe

Kręgi porozdzielane są krążkami międzykręgowymi, które potocznie nazywamy dyskami. Krążek zbudowany jest z pierścienia włóknistego, który otacza miażdżyste jądro wypełnione galaretowatą substancją.

To ono umożliwia ruchomość sąsiadujących ze sobą kręgów. Krążki utrzymują kręgi w odpowiednich odstępach, amortyzują wstrząsy, przejmują siłę nacisku i rozkładają ją równomiernie na całą powierzchnię.

Podczas leżenia na plecach, gdy kręgosłup jest odciążony, dysk nasiąka jak gąbka. Gdy siedzimy albo stoimy, oddaje płyn z powrotem. Dlatego rano, gdy dokonujemy pomiaru wzrostu, jesteśmy wyżsi o około 1 cm niż wieczorem. Niższy wzrost i zmniejszenie sprężystości kręgosłupa tłumaczy się m. in. mniejszą zdolnością krążków do pobierania wody.

4. Dlaczego kręgosłup boli?

Ból kręgosłupa pojawia się wskutek trzymania nieprawidłowej postawy ciała. Jeżeli garbisz się, naturalne krzywizny kręgosłupa ulegają zaburzeniu, co prowadzi do wady postawy (skoliozy, kifozy, lordozy). Kłopoty z kręgosłupem mogą pojawić się, jeżeli rezygnujesz z aktywności fizycznej. Brak ruchu powoduje, że mięśnie są słabsze i nie wspierają kręgosłupa. Z kolei w stresujących sytuacjach organizm wytwarza w nadmiarze adrenalinę, mięśnie są długotrwale napięte, a ty odczuwasz przewlekły ból.

5. Najczęstsze choroby kręgosłupa

Nasz kręgosłup codziennie musi dźwigać całe nasze ciało, a więc jest narażony na wiele schorzeń i dolegliwości bólowych. Warto je znać i wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

5. Rwa kulszowa

Czujesz ostry, kłujący ból, który przesuwa się od pośladków aż do stóp? To objaw choroby kręgosłupa, jaką jest rwa kulszowa. Pojawia się na skutek ucisku korzenia nerwu w miejscu, gdzie opuszcza on kanał kręgosłupa. Ból nasila się podczas skurczu mięśni przykręgosłupowych.

Rwa kulszowa może być spowodowana wypadnięciem dysku albo przeciążeniem stawów międzykręgowych. Jak sobie poradzić z rwą? Kluczem jest dobra pozycja, czyli taka, która odciąży uciskany korzeń.

Ulgę może przynieść zimny okład albo leżenie na wznak, na twardym materacu, z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem prostym.

Ta pozycja nie zawsze okazuje się najodpowiedniejsza. Czasem lepiej stać lub siedzieć. Rwa kulszowa jest chorobą dość często spotykaną u osób po 40 roku życia, ale dotyka również osoby młodsze, nawet dwudziestoletnie.

5. Zwyrodnienie kręgosłupa

To schorzenie pojawia się zwykle u osób starszych i jest naturalną konsekwencją starzenia się organizmu. Powstaje z różnych powodów i prowadzi do uszkodzenia krążków międzykręgowych.

Wówczas chrząstka robi się coraz cieńsza, powstają na niej rysy i nierówności. Z czasem znika ona zupełnie, a wtedy kości zaczynają ocierać się o siebie, powodując silny ból.

Ponadto chrząstka zmienia swoją strukturę i powstają na niej wyrośla mogące wywołać ucisk na rdzeń kręgowy i nerwy odchodzące od rdzenia kręgowego.

Aby zminimalizować skutki zwyrodnienia, należy czynnie odpoczywać, zażywając regularnie ruchu na świeżym powietrzu - dzięki temu wzmocnisz mięśnie i kości, rozluźnisz się.

5. Dyskopatia kręgosłupa

Dyskopatia to popularne wypadnięcie dysku – pierścień włóknisty zostaje przerwany i wysuwa się jądro miażdżyste. Powstały w ten sposób obrzęk uciska na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwów.

Może do tego doprowadzić przewlekłe przeciążenie albo zmiany zwyrodnieniowe związane z wiekiem. Niezależnie od przyczyny, ból uniemożliwia poruszanie. Potęguje go skurcz mięśni, które usiłują ochronić kręgosłup przed poważnym uszkodzeniem. Zdarza się też, że jądro nie uciska na nerw.

Dolegliwości nie są wtedy tak dokuczliwe i je bagatelizujemy. Tymczasem dysk staje się cieńszy i cieńszy, aż w końcu nie może już być amortyzatorem. Jak nie dopuścić do tej choroby kręgosłupa i radzić sobie z takim bólem?

Trzeba położyć się płasko na plecach, ewentualnie podłożyć pod nogi poduszki, tak by kolana i biodra były pod kątem prostym, i czekać aż minie. Powinno to nastąpić w ciągu doby. Jeśli tak się nie dzieje, należy zgłosić się do lekarza.

6. Ćwiczenia na kręgoslup

Nasz kręgosłup otoczony jest przez mięśnie. Im mocniejsze one będą, tym zdrowszy będzie nasz szkielet i tym lepiej będziemy się czuć. Warto regularnie wykonywać kilka zestawów ćwiczeń wzmacniających mięśnie pleców, aby na długo cieszyć się dobrym zdrowiem.

6. Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy

Ból najczęściej pojawia się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Jeżeli borykasz się z dolegliwościami w tym miejscu, zasięgnij porady lekarza, który zleci terapię farmakologiczną, skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty i wykonuj ćwiczenia, na przykład koci grzbiet.

Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup można wykonywać, leżąc na plecach. Wystarczy zgiąć nogi w kolanach, a ręce wyprostować i ułożyć prostopadle do linii ciała. Złączone w kolanach nogi należy przenosić raz na lewą, raz na prawą stronę.

6. Ćwiczenia na odcinek piersiowy

W celu zachowania prawidłowej postawy ciała i przeciwdziałania bólom kręgosłupa zaleca się ćwiczenia rozciągające kręgosłup piersiowy, mobilizujące i wzmacniające ten odcinek. W domu możesz wykonać ćwiczenie, którego pozycję wyjściową stanowi tak zwana ławeczka (dłonie i kolana należy położyć na podłodze na szerokość – odpowiednio – barków i bioder). Unieś lekko głowę, by stanowiła przedłużenie kręgosłupa.

Teraz przesuwaj ręce do przodu, opuszczając tułów do momentu, gdy mostek dotknie podłoża. Wytrzymaj w tej pozycji 10 sekund i wróć do wyjściowej „ławeczki”.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Jak się człowiek czegoś nauczy i dojdzie do jakiejś wprawy, to zapomina, że na początku lekko nie było. A jest nawet takie powiedzenie:

Wszystko jest trudne, zanim nie stanie się łatwe.

Ostatnio coraz bardziej myślę nad tym, żeby dopracować w końcu kurs, do którego przymierzam się od dawna i zaczęłam zgłębiać szczegóły techniczne, oglądam różne poradniki, webinary. To co się powtarza praktycznie w każdym z nich to przypomnienie, że to co dla nas jest łatwe, nie musi być takie dla innych. Że czasem rzeczy, które my robimy rutynowo, dla innych mogą być czarną magią.
Sama zresztą się o tym przekonuję na co dzień.

To, a także komentarze pod wpisami poradnikowymi to potwierdzają.

Dlatego dziś na tapetę wzięłam temat schematów robótkowych. Jeśli więc nie wiesz

Jak się czyta schematy na druty

za chwilę Ci to wyjaśnię.

Schematy najczęściej spotkamy we wzorach ażurowych i warkoczowych.

Może dlatego, że jak już się je rozszyfruje, to jest po prostu łatwiej? Bardziej przejrzyście i ryzyko, że się coś pozajączkuje mniejsze?

Zatem do rzeczy – jak czytać schematy robótkowe, wyjaśnię na przykładzie bezpłatnego wzoru Raven

Pierwsza rzecz, to legenda, w której mamy wyjaśnione, co oznaczają poszczególne znaczki.

Na tym obrazku znaczki są opisane skrótami, ale one są wyjaśnione w opisie wzoru.

Tu co prawda po angielsku i o tym jak sobie z tym poradzić będzie (mam nadzieję wkrótce) szerzej w moim kursie. Teraz chodzi tylko o zasadę.

Skośne kreski zwykle oznaczają 2 oczka razem – kierunek jej pochylenia wskazuje, w którą stronę mają pochylać się zamykane oczka (szczegóły wyjaśniłam w tym wpisie).

Kółeczko to praktycznie zawsze narzut. Resztę trzeba sprawdzić na wszelki wypadek.

Druga rzecz na którą trzeba zwrócić uwagę to to, czy schemat pokazuje wszystkie rzędy, czy tylko nieparzyste – wystarczy spojrzeć na cyferki z boku. Jeśli idą po kolei – znaczy, że każdy rząd jest narysowany. Jeśli mamy tylko nieparzyste, to znaczy, że w opisie musimy znaleźć jak przerabiać te parzyste.

Najczęściej znajdziemy taki zapis – przerabiać jak się pojawiają, jak schodzą z drutu – oznacza to ni mniej nie więcej tylko to, żeby nad prawym oczkiem robić prawe, a nad lewym – lewe.

Jak robić ze schematu?

Patrząc na schemat powinniśmy sobie wyobrazić, że poniżej jest nasza robótka na lewym drucie i zaczynamy robić kolejny rząd – w taki sposób jak jest narysowany – czyli schemat czytamy od prawej do lewej (1 rząd).
W powyższym przykładzie mamy ponumerowane nie tylko rzędy, ale i oczka, wiec łatwiej to sobie wyobrazić (to niestety nie jest powszechna praktyka, ale zasada jest zawsze taka sama).

Na tym obrazku mamy jeszcze jeden istotny element – czerwoną ramkę. Jest to tzw powtórzenie wzoru (raport), a po angielsku pattern repeat. Oznacza to, że ten fragment powtarza się kilka razy. Czyli np mamy na drutach 49 oczek – przerabiamy najpierw 4 powtórzenia 12 oczek z ramki i dopiero oczko 13.
Czasem są wzory, w których ta ramka się pojawia w środku schematu – wówczas najpierw robimy oczka przed ramką, potem odpowiednią ilość powtórzeń ramki i na końcu te oczka, które są narysowane za ramką.

Kiedy robimy w rzędach, po przerobieniu wszystkich oczek musimy odwrócić robótkę i przerobić kolejny rząd – w naszym przykładzie każdy jest narysowany i dla ułatwienia numery parzyste stoją po lewej stronie – to dlatego, że te rzędy przerabiamy od lewej do prawej (nasza robótka jest teraz odwrócona).

Jeśli robimy na okrągło, to każdy rząd czytamy od prawej do lewej.

Mam nadzieję, że teraz wygląda to jaśniej? Przynajmniej dla takich prostych schematów.

Jak czytać schemat na chustę Gail?

To pytanie ciągle się pojawia. I przyznaję, że zupełnie mnie to nie dziwi.

Zasada niby jest taka sama jak przy prostych, ale dwie kwestie mogą budzić wątpliwości.

Pierwsza to to, że mamy dwa schematy – prawy i lewy i na każdym z nich pokazana jest tylko połowa chusty (choć kształt schematu sugeruje co innego), żółta kolumna wskazuje wirtualny środek chusty.
Robimy więc najpierw prawy schemat (right chart) a potem lewy (left chart). W jednym rzędzie.

Druga to to, że nie wszystkie oczka istnieją faktycznie. Puste kratki to nie są oczka – w tym miejscu nic nie ma – podobno dzięki temu schemat jest bardziej przejrzysty. pl/wp-content/uploads/2017/05/schemat-gail. jpg" alt="schemat na druty gail" width="959" height="537"/>

Nie będę to wklejać całego opisu – można go pobrać tu Gail, ale w momencie rozpoczynania przerabiania schematów, na drucie mamy 4 oczka.

Aby więc przerobić pierwszy rząd zgodnie z wzorem, po przerobieniu 2 oczek brzegowych (których nie pokazano na schemacie), powinniśmy zrobić narzut z prawego schematu i zaraz po nim narzut z lewego schematu – czyli 2 narzuty obok siebie. Efektem jest potem duża dziura.

Dlatego ja, po pierwsze, aby tej dziury uniknąć, a po drugie, aby się nie poplątać z tym środkiem, zaczynam chustę z 5 oczkami na drucie i w miejscu żółtej kolumny, dodaję sobie rzeczywiste oczko środkowe. Robię więc tak:

prawy schemat – oczko środkowe – lewy schemat,

czyli w pierwszym rzędzie: 2 oczka brzegowe, narzut, oczko środkowe, narzut, 2 oczka brzegowe.

W tej chuście parzyste rzędy schematu robimy “jak schodzą” – zatem 2 rząd – 2 brzegowe, 3 lewe, 2 brzegowe (narzuty “schodzą” na lewo).

Następny czyli 3 rząd: 2 brzegowe, narzut, prawe, narzut (prawy schemat) – oczko środkowe – narzut, prawe, narzut (lewy schemat) i 2 brzegowe.

i tak dalej – pustych kratek nie widzimy 🙂

Ze środkowym oczkiem jest dużo łatwiej i moim zdaniem ładniej. pl/wp-content/uploads/2014/03/gail. jpg" alt="jak zrobić gail" width="460" height="797"/>

Schemat Calix Odc 10

Bezpośredni link do pobrania Schemat Calix Odc 10

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Schemat Calix Odc 10