Kompletny podręcznik Frigidaire Fdb634cfs1

Frigidaire Fdb634cfs1 to kompletny podręcznik do lodówki. Zawiera on wszystkie informacje konieczne do prawidłowego wykorzystania i utrzymania lodówki. Podręcznik zawiera instrukcje dotyczące bezpiecznego użytkowania i czyszczenia lodówki, jak również informacje dotyczące ustawień temperatury i poziomu głośności. Podręcznik zawiera również informacje na temat wymiany uszkodzonych części i konserwacji lodówki. Dzięki temu podręcznikowi można skutecznie korzystać z lodówki i cieszyć się jej funkcjonalnością przez długie lata.

Ostatnia aktualizacja: Kompletny podręcznik Frigidaire Fdb634cfs1

Marzysz o karierze rajdowca? Chcesz poznać technikę najlepszych kierowców? Szukasz informacji o przygotowaniach do rajdu? "Szybkość bez tajemnic. Kompletny podręcznik jazdy wyścigowej i zaawansowanej jazdy sportowej" to znakomity poradnik, który odpowie na wiele pytań fanów rajdów. Jak jeździć tak szybko i sprawnie, by zwyciężać? Razem z Rossem Bentleyem odkryjesz tajemnice najlepszych sportowców oraz przekonasz się, ile można wycisnąć z dobrej maszyny!

Dzięki temu poradnikowi rozpoczniesz trening rajdowca. Autor wyjaśnia, jak rozwijać różne umiejętności i dbać o auto. To świetna pozycja dla sportowców oraz zwyczajnych fanów sportu. Ścigasz się i chcesz być coraz lepszy? A może po prostu lubisz oglądać wyścigi oraz z niecierpliwością czekasz na wszystkie zawody? Znajdziesz tu odpowiedzi na wiele swoich pytań! Autor szczegółowo wyjaśnia, jak zwiększyć szybkość na zakrętach, a przy okazji odsłania tajemnice wyścigów.

Ross Bentley pisze o rajdach, wnikliwie analizując poszczególne elementy tego sportu. Na czym właściwie polega jazda sportowa? Razem z autorem poznasz technikę jazdy, charakterystykę toru i auta oraz cechy dobrego kierowcy. Sprawdzisz, jak ludzki umysł radzi sobie z wyścigiem. Zobaczysz, jak jeździć sprawnie oraz bezpiecznie. "Szybkość bez tajemnic. Kompletny podręcznik jazdy wyścigowej i zaawansowanej jazdy sportowej" to rewelacyjne źródło wiedzy o jeździe wyścigowej, przeznaczony dla wszystkich osób, które chcą znaleźć rzetelnie opracowane informacje o wyścigach. Co więcej, autor przekazuje tu porady, sprawdzające się również w codziennym życiu podczas jazdy po zwykłej drodze.

Dzięki temu poradnikowi odkryjesz właściwą pozycję podczas jazdy i nauczysz się zachować zwiększoną uwagę na drodze. Poznasz wskazówki dotyczące płynności, komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy. Ponadto zobaczysz, jak poradzić sobie z maszyną w trudnych warunkach. To świetna okazja, by zadbać o siebie i pasażerów, bezpiecznie jeżdżąc po różnych trasach. Odkryjesz, jakie są granice możliwości człowieka i auta, a przy tym zobaczysz, jak ważne jest pamiętanie o tym również podczas codziennej jazdy każdym samochodem, nie tylko tym rajdowym.

Ross Bentley to dla rajdowców prawdziwy autorytet i znakomity nauczyciel. Jako kierowca wyścigowy osiągnął wiele sukcesów. Teraz dzieli się zdobytą wiedzą z czytelnikami swoich książek. Ponadto prowadzi szkolenia oraz treningi dla rajdowców.

W kategoriach "Poradniki" i "Motoryzacja, transport" znajdziesz wiele poradników dla kierowców. Poznaj porady znawców technologii oraz prawdziwych kierowców wyścigowych!

Unua Libro, wydanie polskie

Unua Libro (esperanto Pierwsza książka, właściwie Język międzynarodowy Przedmowa i podręcznik kompletny) – zwyczajowa nazwa pierwszej książki zawierającej opis zasad języka esperanto, języka pomocniczego określanego również mianem lingvo internacia (esperanto: język międzynarodowy).

Podręcznik został napisany przez Ludwika Zamenhofa, który w publikacji przyjął pseudonim „Doktoro Esperanto”[1]. Od tego literackiego pseudonimu wziął nazwę opisany w książce język[2]. W realizacji przedsięwzięcia wydatną pomoc finansową udzieliła rodzina narzeczonej i żony Zamenhofa – Klary Silbernik[3]. Wniosek o zgodę na druk własnym nakładem autora rosyjska cenzura rozpatrywała przez dwa miesiące[4], pozytywną decyzję cenzor wydał 9 lipca 1887[5] (wg kalendarza juliańskiego). Jako pierwsze pojawiło się wydanie w wersji rosyjskojęzycznej[5]. Podręczniki wydrukował w Warszawie 14 lipca? / 26 lipca 1887[6] roku Chaim Kelter[4], drukarz z ulicy Nowolipie 11. Cenę ustalono na 15 kopiejek[5]. Zdecydowano się na format 20, 5 cm x 15 cm, ułatwiający przesyłanie wydawnictwa pocztą. Autor napisał:

(... ) cały słownik niezbędny dla stosunków życia codziennego zajmuje, jak widać z dołączonego egzemplarza, nie więcej niż 1/2 arkusza, wchodzi z łatwością do najmniejszej koperty (... )[7].

Na 40-stronicowy[5] podręcznik złożyły się:

 • 28-stronicowa przedmowa wyjaśniająca założenia autora, budowę języka i przykładowe teksty (tłumaczenie modlitwy Ojcze nasz, fragment Biblii, schemat listu, poezja własna i tłumaczenie utworu Heinego),
 • 8 kartoników gotowych do podpisania i wysłania, będących obietnicą nauczenia się zaproponowanego przez Doktora Esperanto języka międzynarodowego, jeśli 10 milionów osób złoży tę samą obietnicę,
 • podręcznik kompletny, składający się z alfabetu i 16 reguł gramatycznych,
 • na oddzielnej karcie wydrukowany słowniczek złożony z 947 podstawowych rdzeni wyrazowych[8], z których można było utworzyć za pomocą przedrostków i przyrostków kilka tysięcy wyrazów.

Na początku książki autor zamieścił informację: Język międzynarodowy, jak każdy narodowy, jest własnością ogółu; autor zrzeka się na zawsze wszelkich praw osobistych do niego – nie chcąc być postrzeganym jako twórca, a jedynie jako inicjator języka międzynarodowego oraz uniknąć łączenia esperanto z jego osobą[5] (co było jedną z przyczyn upadku języka Volapük).

Premierowe wydanie w nakładzie 3 tysięcy egzemplarzy było w języku rosyjskim, bowiem Warszawa znajdowała się wtedy w zaborze rosyjskim[5]. Historyk ruchu esperanckiego Adam Zakrzewski zauważył, że polskie książki były traktowane bardziej surowo przez państwową cenzurę[9]. Do końca roku pojawiły się wersje: polska (2 tys. egz. ) – 6 września, niemiecka i francuska (po 1 tys. ) – 24 listopada 1887[9]. Wersja angielska została wstrzymana do 1888[9] ze względu na błędy językowe, do chwili ponownego tłumaczenia wykonanego przez irlandzkiego filologa Richarda Henry'ego Geoghegana. W 1888 ukazała się również wersja hebrajska. W kolportażu książek pomagali: żona autora – Klara Silbernik i brat autora – Feliks, student farmacji[4].

Autor prosił, aby na podany na ostatniej stronie adres (Wielmożny Dr. L. Zamenhof dla D-ra Esperanto w Warszawie) przysyłać wszelkie uwagi, propozycje zmian itp. Niezdecydowani prosili Zamenhofa o przedstawienie większej liczby tekstów w nowym języku, dlatego w 1888 wydane zostały: Dua Libro (eo. Druga książka) i Aldono al la Dua Libro (eo. Dodatek do Drugiej książki).

 • Unua Libro 1887, pierwsze wydanie z 1887 w języku rosyjskim

 • Drukarnia Chaima Keltera, w której powstała Unua Libro

  Karteczka z obietnicą nauczenia się esperanta, jeśli taką samą obietnicę złoży dziesięć milionów osób.

  Strony tytułowe najwcześniejszych wydań

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Andrzej Pettyn, Ĉu vi parolas esperante? , wyd. 5, Warszawa: Wiedza Powszechna, 1988, s. 9, ISBN 83-214-0611-4.
 2. Andrzej Pettyn, ABC języka esperanto, Janusz I.  Błaszczyk (red. ), Numeru ISBN nie nadano, stron 136, nakład 5000 egzemplarzy., Kraków: Polski Związek Esperantystów Oddział w Krakowie, 1990, s. 3.
 3. Iwona Strachanowska, Wybrane metody nauczania języka esperanto, wyd. 2, Bydgoszcz: Wydawnictwo Uczelniane Wyższej Szkoły Pedagogicznej, 1995, s. 18, ISBN 83-7096-119-3, OCLC 750756173 [dostęp 2022-07-27].
 4. a b c Maria Ziółkowska, Doktor Esperanto, Książka ukazuje się w setną rocznicę urodzin Ludwika Zamenhofa i z okazji 44 Światowego Kongresu Esperantystów w Warszawie. Cena podana na twardej, płóciennej okładce - 25 złotych., Warszawa: Wiedza Powszechna, 1959, s. 134-137.
 5. a b c d e f Tomasz Wiśniewski, Ludwik Zamenhof, Białystok: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1987, s. 24-25, ISBN 83-03-01964-3, 27274033 [dostęp 2022-07-27].
 6. Żytyński, Esperanto i esperantyści, Warszawa: Wiedza Powszechna, 1987, s. 52, ISBN 83-214-0585-1, ISSN 0208-9653.
 7. Dr. Esperanto, Język międzynarodowy: przedmowa i podręcznik kompletny, s. 16. ISBN 83-7013-004-6
 8. Alfonso Pechan (red. ), Gvidlibro por supera ekzameno, Budapest: Hungara Esperanto-Asocio, 1979, s. 41.
 9. a b c Andrzej Pettyn, Uwagi historyczne zamieszczone na skrzydełkach obwoluty, [w:] Ludwik Zamenhof, Język międzynarodowy: przedmowa i podręcznik kompletny: por Poloj, wyd. 2, Warszawa: Polski Związek Esperantystów, 1984, s. 2-3, ISBN 83-7013-004-6, 749211094 [dostęp 2022-08-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

 • Język Międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny - skan książki w Wikimedia Commons
 • p
 • d
 • e

Przedmiot został zarezerwowany, sprzedany lub Sprzedający zakończył publikację ogłoszenia.

O przedmiocie

UWAGA: w okresie letnim wysyłam książki w ciągu dwóch tygodni od zakupu ze względu na wyjazdy. Przepraszam za niedogodność.
---

Kompendium Blender. Kompletny podręcznik do tworzenia grafiki 3D w programie Blender
Autorzy: Kamil Kuklo, Jarosław Kolmaga
Książka + CD, stan idealny.
Wyd. Helion, 2007

 • Stan: Bardzo dobry
 • Tytuł: Kompendium Blender. Kompletny podręcznik do tworzenia grafiki 3D w programie BlenderISBN: 9788324608249
 • Kultura i rozrywkaKsiążki i KomiksyInformatyka, internetGrafika komputerowa

Kompletny podręcznik Frigidaire Fdb634cfs1

Bezpośredni link do pobrania Kompletny podręcznik Frigidaire Fdb634cfs1

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Kompletny podręcznik Frigidaire Fdb634cfs1