Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej Fujitsu Abyg14lvta jest dokumentem, który wyjaśnia właściwości i zagrożenia dla danej substancji niebezpiecznej. Zawiera dane dotyczące właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych, a także informacje dotyczące działania niepożądanego, które mogą wystąpić podczas kontaktu z tym produktem. Karta charakterystyki zawiera również informacje dotyczące postępowania z substancją w przypadku wystąpienia zagrożenia, w tym zalecenia dotyczące ochrony osobistej, postępowania z odpadami i pierwszej pomocy. Dokument ten jest przeznaczony do użytku wewnętrznego i jest istotnym elementem w zarządzaniu bezpieczeństwem substancji niebezpiecznych.
Ostatnia aktualizacja: Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej Fujitsu Abyg14lvta
Karty Charakterystyki substancji chemicznych i mieszanin (ang. SDS Safety Data Sheet, dawniej MSDS Material Safety Data Sheet) to wymagane przez prawo dokumenty zawierające precyzyjny opis:
- zagrożeń, które może spowodować określona substancja lub mieszanina chemiczna,
- metod służących minimalizowaniu ryzyka w kontakcie z nią,
- sposobów postępowania w przypadku powstania sytuacji niebezpiecznej,
- podstawowych danych fizykochemicznych na jej temat.
Zgodnie z rozporządzeniem 1907/2006/WE Karta Charakterystyki substancji chemicznej jest głównym narzędziem przepływu informacji o zagrożeniach i zarządzaniu ryzykiem pomiędzy producentem, dostawcą i dalszym użytkownikiem substancji lub mieszaniny w łańcuchu dostaw. Wymagania określone w rozporządzeniu REACH w dotyczące do Kart Charakterystyki podległy modyfikacji, celem uwzględnienia zasad ich dotyczących w ramach Globalnego Zharmonizowanego Systemu (GHS) oraz włączenia do prawodawstwa UE innych elementów GHS wprowadzonych rozporządzeniem (WE) nr 1272/2008 (CLP). W ramach świadczonych przez naszą firmę usług oferujemy przygotowanie w pełni profesjonalnych dokumentów związków chemicznych i mieszanin, które są zgodne z prawem – zarówno lokalnym, jak i regulacjami w wymiarze międzynarodowym. (zobacz tutaj).
Dla kogo przeznaczona jest Karta Charakterystyki substancji lub mieszaniny niebezpiecznej i kiedy należy ją dostarczyć?
Karta Charakterystyki substancji niebezpiecznej przeznaczona jest przede wszystkim dla użytkowników prowadzących działalność zawodową w celu umożliwienia im podjęcia w miejscu pracy środków niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia człowieka i środowiska. To również dokument, z którego powinni korzystać wszyscy pracodawcy nadzorujący pracę wyżej wspomnianych użytkowników, celem bezpośredniego kolportażu i przekazania zawartych w niej przepisów oraz informacji. Zgodnie z art. 31 ust. 8 rozporządzenia REACH: Kartę Charakterystyki niebezpiecznej substancji chemicznej bądź mieszaniny dostarcza się w nieodpłatnie w formie papierowej lub elektronicznej nie później niż w dniu pierwszej dostawy substancji, lub mieszaniny w następujących przypadkach:
- w przypadku, gdy substancja lub mieszanina spełniają kryteria klasyfikujące je jako stwarzające zagrożenie zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1272/2008,
- w przypadku, gdy substancja jest trwała, wykazująca zdolność do bioakumulacji i toksyczna lub bardzo trwała i wykazująca bardzo dużą zdolność do bioakumulacji zgodnie z kryteriami zawartymi w załączniku XIII,
- w przypadku gdy substancja znajduje się na liście sporządzonej zgodnie z art. 59 ust. 1 (tzw. ” Lista kandydacka”) z powodów innych niż określone wcześnie).
Dostawca dostarcza odbiorcy na jego żądanie Kartę Charakterystyki, jeżeli mieszanina nie spełnia kryteriów klasyfikacji jako stwarzająca zagrożenie zgodnie z tytułami I i II rozporządzenia (WE) nr 1272/2008, ale zawiera:
- w stężeniach wynoszących osobno co najmniej 1% wag. w przypadku mieszanin niewystępujących w postaci gazu oraz co najmniej 0, 2% obj. w przypadku mieszanin występujących w postaci gazu, substancję, która stwarza zagrożenie dla zdrowia ludzkiego lub środowiska,
- w stężeniach wynoszących osobno co najmniej 0, 1% wag. w przypadku mieszanin niewystępujących w postaci gazu przynajmniej jedną substancję, która jest rakotwórcza kategorii 2 lub działa szkodliwie na rozrodczość kategorii 1A, 1B i 2, działa uczulająco na skórę, kategorii 1, lub działa uczulająco na drogi oddechowe, kategorii 1, lub ma wpływ na laktację lub oddziałuje szkodliwie na dzieci karmione piersią lub jest trwała,
- wykazująca zdolność do bioakumulacji i toksyczna (PBT) zgodnie z kryteriami określonymi w załączniku XIII lub bardzo trwała i wykazująca bardzo dużą zdolność do bioakumulacji (vPvB) zgodnie z kryteriami określonymi w załączniku XIII lub która została umieszczona na liście sporządzonej zgodnie z art. 1 z powodów innych niż określone wcześniej substancję, w przypadku której zostały określone we Wspólnocie najwyższe dopuszczalne stężenia w środowisku pracy.
Kto powinien sporządzać Kartę Charakterystyki dla produktów przeznaczonych na rynek polski?
Karta Charakterystyki substancji niebezpiecznej powinna być sporządzona i wystawiona w języku polskim przez osoby kompetentne, które posiadają niezbędne oraz odpowiednie kwalifikacje (m. in. szczegółową wiedzę merytoryczną z zakresu chemii, prawa, toksykologii itp. ). Powstały dokument musi uwzględniać konkretne potrzeby oraz poziom wiedzy jej użytkowników w takim stopniu, w jakim są one znane.
Czy Karta Charakterystyki substancji lub preparatu może być dosłownym tłumaczeniem z języka obcego?
Należy mieć na uwadze, że dokument będący opisem właściwości niebezpiecznych mieszanin chemicznych powinien mieć odpowiednią formę, szczególnie jeżeli dochodzi do tłumaczenia z innego języka. Karta Charakterystyki oprócz zgodności z przepisami unijnymi musi być zgodna także z przepisami państwa, na którego terenie substancja lub mieszanina jest wprowadzana do obrotu, co oznacza konieczność dostosowania niektórych jej parametrów np. limitów ekspozycji na stanowiskach pracy do obowiązujących na terenie poszczególnych krajów. Nomenklatura stosowana w celu opisów zagrożeń jest ściśle zdefiniowana i nawet dosłowne jej tłumaczenie nie stanowi gwarancji ich zgodności z ustawodawstwem. Dlatego też należy upewnić się, że powstałe opisy niebezpiecznych związków chemicznych są dopasowane do lokalnego prawa i nie kolidują z nim w żaden możliwy sposób.
Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji UE 217/542 ujednolicone i zharmonizowane informacje zawarte w kartach charakterystyki mieszanin niebezpiecznych wprowadzanych do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz innych krajów Unii Europejskiej wymagają zgłoszenia w portalu PCN (ang. Poison Centre Notification) prowadzonym przez Europejską Agencję Chemikaliów ECHA (ang. European Chemical Agency). Szczegółowe informacje dotyczące zgłoszeń znajdują się tutaj.
Kto odpowiada za prawidłowość przygotowania Karty Charakterystyki chemicznej?
Za prawidłowość przygotowania i wprowadzenia do obrotu właściwej Karty Charakterystyki niebezpiecznej substancji chemicznej odpowiada producent, jego przedstawiciel lub importer danego produktu chemicznego. Niebezpieczne związki chemiczne mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia oraz życia, dlatego też odpowiedni sposób przygotowania dokumentu jest ważny z punktu widzenia zapewnienia niezbędnego poziomu bezpieczeństwa.
Status prawny karty charakterystyki
substancji niebezpiecznych
Karta Charakterystyki stanowi podstawowy dokument określający właściwości substancji chemicznej lub mieszaniny , dlatego z punktu widzenia prawa jest obowiązkowa w przypadkach opisanych powyżej. Unia Europejska, kraje NAFTA oraz wiele innych państw precyzyjnie określa parametry Kart Charakterystyk, które powinny mieć szczegółowe informacje na temat substancji mieszanin chemicznych. Karta Charakterystyki jest dokumentem obowiązkowym na każdym etapie kontaktu ze związkiem niebezpiecznym i powinna być dostępna wszystkim osobom, które w danym momencie mają z nią do czynienia.
Unia Europejska, a karta charakterystyki substancji
Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej lub mieszaniny jest dokumentem obowiązkowym w większości krajów na świecie, aczkolwiek należy wziąć pod uwagę fakt, iż w zależności od państwa i obowiązujących na jego terenie przepisów oraz regulacji prawnych, może ona wyglądać nieco inaczej. Zawartość Kart Charakterystyk substancji chemicznych w krajach Unii Europejskiej określa rozporządzenie Parlamentu Europejskiego nr 1907/2006 w sprawie rejestracji, oceny i udzielania zezwoleń oraz stosowanych ograniczeń w zakresie sprzedaży chemikaliów. Na jego mocy, Karta Charakterystyki powinna zawierać 16 obowiązkowych sekcji:
- Sekcja 1: Identyfikacja substancji/mieszaniny oraz firmy/przedsiębiorstwa
- Sekcja 2: Identyfikacja zagrożeń
- Sekcja 3: Skład/informacja o składnikach
- Sekcja 4: Środki pierwszej pomocy
- Sekcja 5: Postępowanie w przypadku pożaru
- Sekcja 6: Postępowanie w przypadku niezamierzonego uwolnienia do środowiska
- Sekcja 7: Postępowanie z substancjami i mieszaninami oraz ich magazynowanie
- Sekcja 8: Kontrola narażenia i środki ochrony indywidualnej
- Sekcja 9: Właściwości fizyczne i chemiczne
- Sekcja 10: Stabilność i reaktywność
- Sekcja 11: Informacje toksykologiczne
- Sekcja 12: Informacje ekologiczne
- Sekcja 13: Postępowanie z odpadami
- Sekcja 14: Informacje dotyczące transportu
- Sekcja 15: Informacje dotyczące przepisów prawnych
- Sekcja 16: Inne informacje
Opracowana zgodnie z powyższymi wymogami Karta Charakterystyki niebezpiecznej substancji chemicznej lub mieszaniny zapewnia kompleksową informację dotyczącą mieszaniny, jej składu i właściwości, a także postępowania w sytuacjach niebezpiecznych. Dzięki niej postępowanie z materiałami niebezpiecznymi wpływa na wzrost bezpieczeństwa.
W ramach naszej działalności oferujemy profesjonalne przygotowanie oraz tłumaczenie zgodnych z prawem dokumentów, które umożliwiają swobodną pracę z użyciem wyżej wspomnianych związków oraz mieszanin. Nie zwlekaj i zapoznaj się z naszą ofertą już teraz!
31 maja 2017 r. upłynął okres przejściowy dla kart charakterystyki wprowadzonych do obrotu przed 1 czerwca 2015 r. Od 1 czerwca br. wszyscy użytkownicy niebezpiecznych substancji chemicznych i ich mieszanin są zobowiązani do posiadania kart charakterystyki według nowego wzoru, zawierającego wszystkie niezbędne informacje. Warto zweryfikować aktualność posiadanych kart i w razie potrzeby zwrócić się do dostawców o przekazanie nowych, sporządzonych zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Karta charakterystyki stanowi dokument będący powszechnie przyjętym sposobem dostarczania informacji odbiorcom niebezpiecznych substancji chemicznych i ich mieszanin na terenie Unii Europejskiej. To właśnie ten dokument ma za zadanie ułatwić pracodawcom stwierdzenie, czy w miejscu pracy znajdują się niebezpieczne środki chemiczne, a także ocenę wynikającego z ich zastosowania ryzyka dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Karty charakterystyki stanowią integralną część systemu stworzonego na mocy rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 18. 12. 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) i utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów, zmieniającego dyrektywę 1999/45/WE oraz uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 793/93 i rozporządzenie Komisji (WE) Nr 488/94, jak również dyrektywę Rady 76/769/EWG i dyrektywy Komisji 91/155/EWG, 93/67/EW G, 93/105/WE i 2000/21/WE (Dz. Urz. UE L 396, s. 1 ze zm. ) – dalej rozporządzenie REACH.
Aktualna karta charakterystyki powinna składać się z 16 sekcji dotyczących:
- identyfikacji substancji/mieszaniny i identyfikacji przedsiębiorstwa,
- identyfikacji zagrożeń,
- składu/informacji o składnikach,
- środków pierwszej pomocy,
- postępowania w przypadku pożaru,
- postępowania w przypadku niezamierzonego uwolnienia do środowiska,
- postępowania z substancjami i mieszaninami oraz ich magazynowania,
- kontroli narażenia/środków ochrony indywidualnej,
- właściwości fizycznych i chemicznych,
- stabilności i reaktywności,
- informacji toksykologicznych,
- informacji ekologicznych,
- postępowania z odpadami,
- informacji dotyczących transportu,
- informacji dotyczących przepisów prawnych,
- innych informacji.
Zgodnie z art. 31 ust. 5 rozporządzenia REACH, karty charakterystyki należy dostarczać w językach urzędowych państw członkowskich, na których terytoriach substancja lub mieszanina są wprowadzane do obrotu, chyba że zainteresowane państwa członkowskie postanowią inaczej.
W art. 2 rozporządzenia Komisji (UE) nr 2015/830 z 28. 05. 2015 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) (Dz. UE L 132, s. 8 ze zm. ) – dalej rozporządzenie 2015/830, ustanowiono okres przejściowy na przeprowadzenie zmiany z wersji załącznika II do rozporządzenia REACH znajdującej się w załączniku I lub II do rozporządzenia Komisji (UE) nr 453/2010 z 20. 2010 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) na wersję znajdującą się w załączniku do rozporządzenia 2015/830. Karta charakterystyki dostarczona odbiorcy przed 1 czerwca 2015 r. może jednak nadal być wykorzystywana do 31 maja 2017 r. bez dostosowywania jej do wersji znajdującej się w załączniku do rozporządzenia 2015/830. Jak już wspomniano, nowe lub istniejące karty charakterystyki zaktualizowane po 1 czerwca 2015 r. powinny być jednak zgodne z wymaganiami określonymi w wersji znajdującej się w rozporządzeniu 2015/830.
Po 1 czerwca 2017 r. w przypadku substancji, jak i mieszanin, dopuszczone będą wyłącznie karty charakterystyki sporządzone zgodne z załącznikiem do rozporządzenia 2015/830.
Warto przypomnieć, że 17 stycznia 2017 r. ukazało się sprostowanie do rozporządzenia 2015/830, które w niewielkim stopniu zmienia format karty charakterystyki. Należy jednak wyjaśnić, że wszystkie karty charakterystyki sporządzone według przepisów rozporządzenia 2015/830 zachowują ważność do momentu aktualizacji. Oznacza to, że powyższe sprostowanie będzie trzeba uwzględnić dopiero podczas sporządzania kart charakterystyki dla nowych produktów, a także podczas dokonywania aktualizacji.
Z uwagi na art. 2374 § 2 ustawy z 26. 06. 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm. ) – dalej k. p., zgodnie z którym pracodawca jest obowiązany wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bhp na stanowiskach pracy, a także wynikający z art. 2071 § 1 k. p. obowiązek przekazywania pracownikom informacji o zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach, w tym o zasadach postępowania w przypadku awarii i innych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu pracowników – warto upewnić się, czy użytkownik niebezpiecznej substancji chemicznej lub jej mieszaniny na pewno dysponuje jej aktualną kartą charakterystyki. A jeżeli tak, to czy zapoznał z jej treścią pracowników stosujących te materiały, czy zapewnił pracownikom wymagane środki ochrony indywidualnej wynikające z tej karty, a także, czy dostosował istniejące instrukcje bhp do nowych zapisów wynikających z tego dokumentu. Jest to o tyle istotne, że za niedopełnienie powyższych obowiązków grozi kara grzywny, o której mowa w art. 283 k. p., w wysokości od 1000 zł do nawet 30. 000 zł.
Maciej Ambroziewicz
Dostęp do potrzebnych kart charakterystyki SDS w wymaganym języku i kraju 24-7-365
Karty charakterystyki Ecolab (SDS/MSDS) są codziennie aktualizowane i tu dodawane. Można je wyszukiwać według nazwy produktu lub kodu produktu.
Karty charakterystyki Nalco Water nie są publicznie dostępne online. Kliknij w link poniżej, aby poprosić o kartę charakterystyki produktu Nalco Water.
Nasza lista kart charakterystyki codziennie się zmienia. Jeśli po przeszukaniu naszego nowego portalu nie możesz znaleźć konkretnej karty, prosimy o kontakt z Przedstawicielem Ecolab.
W przypadku, gdy potrzebują Państwo karty charakterystyki substancji niebezpiecznej Ecolab w nagłej sytuacji (wyciek chemikaliów, wypadek podczas transportu lub niezamierzone narażenie na działanie substancji chemicznej), prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem odpowiednim dla swojego kraju na stronie Kontakty awaryjne.
Jeśli nie jesteś klientem firmy Ecolab lub ratownikiem Twój wniosek o kartę charakterystyki SDS nie jest uważany za pilny.
Nasza strona umożliwia wyłącznie samodzielne pobieranie kart SDS. Jeśli nie można znaleźć konkretnej karty charakterystyki SDS, produkt mógł zostać wycofany.
UWAGA
Przy zakupie produktu/produktów od Ecolab, wraz z przesyłką zostanie dołączona odpowiednia karta charakterystyki (SDS/MSDS). Karty charakterystyki Ecolab dostępne na ecolab. com są najnowszymi dostępnymi wersjami dla naszych produktów. Nowe i zaktualizowane karty charakterystyki są ciągle dodawane. Jednak zamieszczenie zaktualizowanych kart charakterystyki na naszej stronie może potrwać kilka dni. Nie wszystkie karty charakterystyki są dostępne online.